Senaste inläggen
Idag hände världens leskigaste grej mig... Jag hade just hämtat in Catch från hagen, gett honom lite pellets i krubban och börjat att visitera honom. Han har ju varit lite svälld sedan kastreringen, men inte alls öm, och klart mycket bättre än förr, så jag har misstänkt vätskefyllnad, som sakteliga ska avta. Det är ju säkert 20 dygn sedan jag sist fick ut ngt ur såret. Idag var han ungefär lika svälld som igår, men när jag försökte att pressa vätskan upp i kroppen igen så kände jag plötsligt att det liksom svullnat upp precis vid det mindre kastrationssåret?? Svallkött? Tänkte jag, och hämtade lampa att lysa med så att jag skulle kunna undersöka svullnaden närmare.
Det var inte svallkött, utan såg mer ut som en blåsa, äggformad och kanske 2 cm lång och en cm bred. Hmm, tänkte jag.. Kanske går det att ta loss den yttepyttelilla skorpan som sitter på såret? Då borde ju blåsan spricka?
Sagt och gjort, jag reste mig upp för att stå säkert, och pillade lite på skorpan.. Rätt som det var blev hela min hand alldeles varm.. Jag drog snabbt fram handen, och den var TÄCKT med löst var!!! Blääääh! Dessutom RANN det löst var ut ur hålet som jag pillat upp. Säkerligen två deciliter, men förmodligen mer.. Uuuuuääääh... TUR att vi har tvål i stallet! Snacka om att jag sanerade sedan... Calle verkade lättad. Ingen feber alls, och han var piggare än någonsin på vår promenad idag! (Men skötte sig som vanligt strålande, man kan faktiskt småbocka i takt med mattes promenadtakt. ;) ) Men nu hoppas jag att det här var den sista svängen med hans sår. För det vete 17 om jag vågar pilla hål på konstiga blåsor i fortsättningen...
Fin fix på promenix, täcke på för att torka på ryggen innan nytt utsläpp i snön. Skönt att torka någongång på dygnet iaf!
Hej min människa! Vad ska vi träna idag? Puss? Puss med jätte flem?? Puss? Haaaaaallå?!? Pöööööööööössa meeeeeeej!!!!
Vi blåste nästan väck idag, hästarna och jag. Men Bellton och Calle kämpade sig fram i vinden och vi tog vår planerade tur. Duktiga killar, även om den gamle trygge trodde att han var den ynge ystre idag.
Lite borst och fix med mat senare, så var det fyra nöjda killar som stod och mumsade vid höbaren. Och jag kunde rätt så nöjd själv fara hem till familjen igen! (Gubben avstod dagis ikväll, så alla utom äldsta sonen ska mysa vid en film. Han dissar oss för polarna han..)
Vi tar ledigt idag. Bara för att. Markus ritar och jag städar. Ikväll blir det mysfredag med alla barnen. Maken ska på gubbdagis.
Massor av fin vit snö har vi fått, så nu kan hästarna busa i hela hagen igen! Love it! Ska rida Bellton en sväng idag med Calle som handhäst. Nyttig träning för lillkillen. Men innan dess har jag tänkt att jag ska hinna städa hela huset, så då borde jag kanske inte sitta här och uggla..? Sätt fart, gamla kvinna!
Låta Catch springa i den nya snön som landat i paddan idag. Tills vi upptäckte att den fortfarande var ALLDELES för lös att vistas på, då det var skridskois under. Den måste helt klart packas mycket mer innan vi kan vistas där.
Så det blev en promenix istället. Gick rundan mot Hökåsen, och det gick ju galant. Mötte lastbilar och vanliga bilar, men det brydde sig inte Callekott det minsta om. Jätteskönt med en så cool häst. Sadel och ländtäcke hade han på sig, och benreflexer med. Allt för att synas så bra som möjligt. Ja, och sadeln för att ländtäcket skulle ligga stadigt. Men det är bra med träning!
Vi klicktränade lite med. Visade Julia lite vad vi har tränat på sedan förra veckan. Han är så himla kvick att lära sig. Det är såååå roligt. Mycket inspirerande att fortsätta då! Har några delmål som vi ska träna på kommande vecka, men sedan har jag fler idéer om vad vi ska göra sedan.
I övrigt har jag lite grubblerier då det är flera av mina vänner som har det jobbigt just nu. Det är jobbigt när man inget kan göra, men jag vill ändå att ni ska veta att jag tänker på er. Både ni som befinner er på en webblängdsavstånd och ni i min lite närmare närhet..
För den här gången. Calle skötte sig strålande. Det var inte mycket att ta, men Paula fixade det som fixas skulle. Han fick beröm för sin hovkvalite och hon gav mig råd för tiden innan nästa verkning. Bilder? Nej, det glömde jag såklart.. Men det var som sagt inte mycket att ta, lite i fram och jämna till lite sidmässigt i bak, men inte alls mycket. Skönt när det har blivit fixat iaf.
Nu ska jag ta och skriva ut min trippellogg, innan jag ska sätta min i soffan och mysa med familjen. Underbara onsdag!!
Jag har bakat bröd till mig och så fixade jag till lite lchf-yoghurt med. Gjorde yoghurtpannacottan igen, men gjorde den lite lösare och med hallon i istället för vaniljpulver. Helt ok! Vill ha lite frukostalternativ. Utanför fönstret så snöar det, och jag tror att jag blev bönhörd, det verkar som om snön blir kvar under februari! Sedan kan våren få komma!!
Bredvid mig så sitter Markus och ritar på iPaden. Han är MYCKET fokuserad.
Men nu tror jag att jag ska sätta mig i soffan och njuta lite. Gjorde fältstudien i morse, och har renskrivit och sammanställt den med litteraturen nu. Då kan man väl unna sig lite vila.
Trippelloggen är utskriven och pennan är vässad! Ska strax bege mig för att göra dagens observation, och sedan består dagen av att knyta an det jag ser till litteraturen. Men detta är något som jag verkligen vill lära mig, så jag ser fram emot detta.
Bara att fixa till sig och sticka iväg. Ikväll kommer hovslagaren och ska fixa med hovarna på Callekott. Brukar säga att jag ska försöka få till lite bilder, men jag tror att om jag inte säger det så är chansen större att det faktiskt blir av.. ;) Nåja!
Josefine Nordberg Karlsson
Josefine heter alltså jag, kallas till vardags för Jossan, utom i arbetet, där jag rakt av är Josefine. Är född 1979. Har varit hästintresserad hela livet, fick som 11åring min första ponny, och efter det har det fortlöpt sas. För några år sedan lade jag tävlingsnerverna på hyllan, och beslöt mig för att ta ngr års semester från det livet.
Jag har hur som helst en familj också: Maken, och tre underbara grabbar. Det är Rasmus - 00, Tor -05 och Markus -07. De gör mitt liv värt att leva, och de gör mig lycklig varenda dag!
Min häst heter Catch the Cat, ett engelskt fullblod efter Mr Wells - Leader of the Pack. Född 2011-05-06. Jag köpte honom från Anna-Karin Louie-Ying i november 2012. Han är en fantastisk häst som gör mig glad varenda dag!
Mina änglar:
Heavenly Dreams "Heddan"
2003-2012
Heddan somnade in den 17 april 2012, och jag kommer aldrig att glömma henne..
Quimero, hennes enda avkomma, skulle alltid finnas kvar hos mig, en stor och rejäl kille som jag hoppades mycket på som allround häst och livstidsvän...
Quimero
f 20110528
E: Galope P
U: Heavenly Dreams
Quimero blev hastigt sjuk under november månad 2012. Det visade sig vara så att han hade stora förändringar på framförallt 7:e nackkotan, med största sannolikhet orsakat av virus som han utsattes för under sina första levnadsmånader. Med honom försvann även mitt finaste minne av Heddan, och sorgen blev dubbel..
I mitt hjärta finns ett rum
som bara är för dig.
Och var jag än tar plats
så finns du här hos mig.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
||||
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
|||
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|||
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
|||
28 |
29 |
30 |
31 | ||||||
|